Umowa o pomocy przy zbiorach dla pomocnika rolnika

Print Drukuj
W związku z wejściem w życie od dnia 18 maja 2018 r. przepisów ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r. poz. 858) informujemy, że rolnicy mają obowiązek zgłoszenia pomocnika, z którym została zawarta umowa o pomocy przy zbiorach, do ubezpieczeń w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Pomocnik rolnika to pełnoletnia osoba świadcząca odpłatnie pomoc rolnikowi przy zbiorach chmielu, owoców i warzyw, tytoniu, ziół i roślin zielarskich na podstawie umowy o pomocy przy zbiorach. Pomocnikiem rolnika może być :
  • obywatel Polski,
  • cudzoziemiec uprawniony do wykonywania pracy na terenie Polski na podstawie art. 87 ustawy  z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz. U. z 2017r. poz. 1065 z późn. zm.) czy też zwolniony na podstawie przepisów szczególnych z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę.
Umowa o pomocy przy zbiorach powinna być zawarta na piśmie przed rozpoczęciem świadczenia pomocy. Powinna określać miejsce świadczenia pomocy, okres wykonywania pomocy oraz jej zakres. Rolnik jest obowiązany do zapewnienia pomocnikowi rolnika odpowiednich narzędzi niezbędnych do świadczenia pomocy przy zbiorach. Wykonywanie czynności na podstawie umowy o pomocy przy zbiorach nie stanowi zatrudnienia w rozumieniu Kodeksu pracy.
Łączny czas świadczenia przez pomocnika pomocy na podstawie zawartych umów (jednej lub kilku, z jednym lub kilkoma rolnikami) nie może przekroczyć 180 dni w danym roku kalendarzowym. Przed zawarciem umowy rolnik powinien uzyskać od pomocnika oświadczenie o liczbie dni świadczenia pomocy, w danym roku kalendarzowym, na podstawie umów zawartych z innymi rolnikami. Informacje o zasadach podlegania pomocników rolnika ubezpieczeniu w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego można uzyskać na stronie internetowej: https://www.krus.gov.pl/ 
Zgodnie z art. 3 ustawy z dnia 13 kwietnia 2018r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz niektórych innych ustaw, jeżeli cudzoziemiec przebywa już na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie innego dokumentu niż wiza wydanaw celu wykonywania pracy sezonowej lub w ramach ruchu bezwizowego a rolnik złożył kompletny nie zawierający błędów formalnych wniosek o zezwolenie sezonowe to praca tego cudzoziemca będzie już legalna od dnia złożenia wniosku do wydania decyzji starosty w sprawie zezwolenia na pracę sezonową (ale nie dłużej niż 30 dni). Rolnicy, którzy posiadają już ważne zezwolenia sezonowe dla konkretnych cudzoziemców i zamierzają zatrudnić tych cudzoziemców jako pomocnika nie muszą uzyskiwać nowego zezwolenia.
Więcej informacji pod nr tel. 25 781 71 32, 25 781 71 45

Podstawa prawna
  • ustawa z dnia 13 kwietnia 2018r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018r. poz. 858)
Informacje o publikacji dokumentu