
NABÓR WNIOSKÓW ZE ŚRODKÓW
KRAJOWEGO FUNDUSZU SZKOLENIOWEGO
Powiatowy Urząd Pracy w Sokołowie Podlaskim uprzejmie informuje, że w dniach:
5 lutego 2024 r. – 16 lutego 2024 r. do godz. 1600
będzie prowadził I nabór wniosków o sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS)
Wysokość dostępnych środków KFS: 937 460,00 zł
Wnioski składane poza wyznaczonym terminem nie będą podlegały rozpatrzeniu.
Nabór będzie powtarzany do wyczerpania ustalonego limitu środków na 2024 r.
NIE DOPUSZCZA SIĘ FINANSOWANIA FORMY KSZTAŁCENIA ROZPOCZĘTEGO PRZED ZŁOŻENIEM WNIOSKU I PODPISANIEM UMOWY Z PRACODAWCĄ
Pracodawca planujący ubiegać się o środki KFS musi złożyć wniosek o sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) do Powiatowego Urzędu Pracy właściwego ze względu na siedzibę pracodawcy albo miejsce prowadzenia działalności.
Wniosek wraz z załącznikami może być złożony:
- za pomocą platformy www.praca.gov.pl, wniosek oraz załączniki do wniosku powinny być opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem zaufanym elektronicznej platformy usług administracji publicznej. Podpis ten musi być złożony na wniosku oraz wszystkich załącznikach przez osobę umocowaną do reprezentowania pracodawcy;
- za pomocą platformy e-PUAP: https://epuap.gov.pl/, wniosek oraz załączniki do wniosku powinny być opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem zaufanym elektronicznej platformy usług administracji publicznej. Podpis ten musi być złożony przez osobę umocowaną do reprezentowania pracodawcy, na wniosku oraz wszystkich załącznikach;
- w formie papierowej – w godzinach pracy Urzędu, wniosek należy pozostawić w sekretariacie urzędu lub punkcie informacyjnym znajdującym się na parterze tut. urzędu. Podpis musi być złożony na wniosku oraz wszystkich załącznikach przez osobę umocowaną do reprezentowania pracodawcy;
Środki będą przyznawane zgodnie z Zasadami finansowania kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) w 2024 r., z którymi pracodawca jest zobowiązany zapoznać się przed przystąpieniem do wypełniania wniosku.
Działania, które mogą być zrealizowane w ramach KFS:
- kursy i studia podyplomowe realizowane z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą,
- egzaminy umożliwiające uzyskanie dyplomów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych,
- badania lekarskie i psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po ukończonym kształceniu,
- ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z podjętym kształceniem,
- określenie potrzeb pracodawcy w zakresie kształcenia ustawicznego w związku z ubieganiem się o sfinansowanie tego kształcenia ze środków KFS.
UWAGA:
Priorytetami Ministra ds. Pracy, wydatkowania środków KFS w 2024 r. są:
Priorytet 1: Wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy.
- Pracodawca chcący skorzystać ze środków KFS w ramach wyżej wymienionego priorytetu musi udowodnić, że w ciągu jednego roku przed złożeniem wniosku bądź w ciągu trzech miesięcy po jego złożeniu zostały/zostaną zakupione nowe maszyny i narzędzia, bądź zostały/będą wdrożone nowe procesy, technologie i systemy, a osoby objęte kształceniem ustawicznym będą wykonywać nowe zadania związane z wprowadzonymi/ planowanymi do wprowadzenia zmianami. Wsparciem kształcenia ustawicznego w ramach tego priorytetu można objąć jedynie osobę, która w ramach wykonywania swoich zadań zawodowych/na stanowisku pracy korzysta lub będzie korzystała z nowych technologii i narzędzi pracy lub która wymaga nabycia nowych kompetencji niezbędnych do wykonywania pracy w związku z wdrożeniem nowego procesu.
- Decyzja o uwzględnieniu wniosku złożonego w związku z zastosowaniem w firmie nowych procesów, technologii i narzędzi pracy, zostanie podjęta na podstawie jakiegokolwiek wiarygodnego dokumentu dostarczonego przez pracodawcę, np. kopii dokumentu zakupu, decyzji dyrektora/zarządu o wprowadzeniu norm ISO, itp., potwierdzającej że w ciągu jednego roku przed złożeniem wniosku bądź w ciągu trzech miesięcy po jego złożeniu zostały/zostaną zakupione nowe maszyny i narzędzia, bądź zostały/będą wdrożone nowe procesy, technologie i systemy oraz logicznego i wiarygodnego uzasadnienia.
Priorytet 2: Wsparcie kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych.
- Pracodawca chcący skorzystać ze środków KFS w ramach wyżej wymienionego priorytetu musi wykazać, że wnioskowana forma kształcenia ustawicznego dotyczy zawodu wymienionego jako deficytowy w badaniu jakościowym pn. „Barometr zawodów 2023" dla powiatu sokołowskiego lub województwa mazowieckiego.
- Pracodawca mający siedzibę na terenie działalności Powiatowego Urzędu Pracy w Sokołowie Podlaskim wnioskujący o dofinansowanie kształcenia ustawicznego pracowników zatrudnionych na obszarze innego powiatu lub województwa składający wniosek o sfinansowanie, powinien wykazać, że zawód jest deficytowy dla miejsca wykonywania pracy tych pracowników.
- W ramach tego priorytetu środki KFS mogą zostać przeznaczone na kształcenie ustawiczne osób, które powracają na rynek pracy po przerwie spowodowanej sprawowaniem opieki nad dzieckiem. Priorytet adresowany jest przede wszystkim do osób, które w ciągu jednego roku przed datą złożenia wniosku o dofinansowanie podjęły pracę po przerwie spowodowanej sprawowaniem opieki nad dzieckiem.
- Z dofinansowania w ramach tego priorytetu mogą także skorzystać członkowie rodzin wielodzietnych, którzy na dzień złożenia wniosku posiadają Kartę Dużej Rodziny bądź spełniają warunki jej posiadania, dotyczy to zarówno rodziców i ich małżonków jak i pracujących dzieci pozostających z nimi w jednym gospodarstwie domowym. Prawo do posiadania Karty Dużej Rodziny przysługuje wszystkim rodzicom oraz małżonkom rodziców, którzy mają lub mieli na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci. Przez rodzica rozumie się także rodzica zastępczego lub osobę prowadzącą rodzinny dom dziecka.
- Warunkiem skorzystania ze środków tego priorytetu jest oświadczenie pracodawcy, że potencjalny uczestnik szkolenia podjął pracę po przerwie spowodowanej sprawowaniem opieki nad dzieckiem bez informacji mogących zostać uznane za dane wrażliwe np. powody pozostawania bez pracy lub że uczestnik kształcenia ustawicznego jest członkiem rodziny wielodzietnej oraz na dzień złożenia wniosku posiada Kartę Dużej Rodziny bądź spełnia warunki jej posiadania (załącznik nr 4 do wniosku).
- Pracodawcy zamierzający skorzystać z tego priorytetu powinni wykazać, że posiadanie konkretnych umiejętności cyfrowych, które objęte są tematyką wnioskowanego szkolenia, jest powiązane z pracą wykonywaną przez osobę kierowaną na szkolenie.
- Wsparcie w ramach priorytetu mogą otrzymać pracodawcy i pracownicy zatrudnieni w firmach z szeroko rozumianej branży motoryzacyjnej.
- O przynależności do ww. branży decydować będzie posiadanie jako przeważającego jednego z poniższych kodów PKD:
- 29.10.B Produkcja samochodów osobowych,
- 29.10.C Produkcja autobusów,
- 29.10.D Produkcja pojazdów samochodowych przeznaczonych do przewozu towarów,
- 29.10.E Produkcja pozostałych pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli,
- 29.20.Z Produkcja nadwozi do pojazdów silnikowych; produkcja przyczep i naczep,
- 29.31.Z Produkcja wyposażenia elektrycznego i elektronicznego do pojazdów silnikowych,
- 29.32.Z Produkcja pozostałych części i akcesoriów do pojazdów silnikowych, z wyłączeniem motocykli,
- 45.20.Z Konserwacja i naprawa pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli.
- Celem priorytetu jest dofinansowanie specjalistycznych szkoleń technicznych, które pozwolą nabyć nowe kwalifikacje osobom zatrudnionym w branży motoryzacyjnej przy produkcji pojazdów i ich komponentów. Szkolenia te mogą obejmować między innymi obszary dotyczące: budowy układów magazynowania energii (akumulatorów) stosowanych w pojazdach elektrycznych, budowę instalacji elektrycznej pojazdów niski i zeroemisyjnych, technologie napędów wodorowych, uzyskanie uprawnień SEP do 1 kv, urządzeń elektronicznych stosowanych w pojazdach zeroemisyjnych.
W przypadku serwisów i zakładów naprawczych w ramach priorytetu przewiduje się dofinansowanie m.in. specjalistycznych szkoleń technicznych w zakresie serwisowania i obsługi samochodów elektrycznych dla mechaników obsługujących i naprawiających dotychczas tradycyjne pojazdy spalinowe, uzyskanie uprawnień SEP do 1 kv, które są niezbędne do wykonywania prac przy wysokonapięciowej instalacji elektrycznej pojazdów. - Warunkiem dostępu do niniejszego priorytetu jest posiadanie jako przeważającego (według stanu na 1 stycznia 2024 roku) odpowiedniego kodu PKD oraz zawarte we wniosku o sfinansowanie wiarygodne uzasadnienie konieczności nabycia nowych kwalifikacji i umiejętności.
- W ramach niniejszego priorytetu ze środków KFS będzie można sfinansować kształcenie ustawiczne osób wyłącznie w wieku powyżej 45 roku życia (zarówno pracodawców, jak i pracowników). Na dzień złożenia wniosku w PUP Sokołów Podlaski, uczestnik musi mieć ukończony 45 rok życia.
- W ramach tego priorytetu mogą być finansowane szkolenia zarówno dla cudzoziemców jak i polskich pracowników (to samo dotyczy pracodawców), które adresują specyficzne potrzeby, jakie mają pracownicy cudzoziemscy i pracodawcy ich zatrudniający.
- W ramach tego priorytetu mogą być finansowane szkolenia przede wszystkim dla właścicieli firm, kadry zarządzającej, menadżerów oraz pracowników realizujących zadania w obszarze zarządzanie i finansów.
- Przykładowe tematy szkoleniowe (moduły) programów szkoleniowych z zakresu zarządzania finansami i zapobiegania sytuacjom kryzysowym w przedsiębiorstwach:
- Zarządzanie finansami: analiza finansowa i interpretacja sprawozdań finansowych, planowanie budżetu i kontrola kosztów, skuteczne zarządzanie płynnością finansową;
- Zapobieganie sytuacjom kryzysowym: wczesne wykrywanie sygnałów ostrzegawczych, ocena ryzyka i strategie jego minimalizacji, planowanie awaryjne i scenariusze kryzysowe;
- Komunikacja w sytuacjach kryzysowych: skuteczna komunikacja z interesariuszami w trudnych sytuacjach, zarządzanie wizerunkiem firmy podczas kryzysu;
- Doskonalenie umiejętności przywódczych: rozwijanie umiejętności decyzyjnych w warunkach presji, motywowanie zespołu w trudnych czasach;
- Technologie wspierające zarządzanie finansami: wykorzystanie nowoczesnych narzędzi i systemów do analizy danych finansowych, automatyzacja procesów księgowych i raportowania.
- Zapobieganie sytuacjom kryzysowym: wczesne wykrywanie sygnałów ostrzegawczych, ocena ryzyka i strategie jego minimalizacji, planowanie awaryjne i scenariusze kryzysowe;
- Komunikacja w sytuacjach kryzysowych: skuteczna komunikacja z interesariuszami w trudnych sytuacjach, zarządzanie wizerunkiem firmy podczas kryzysu;
- Doskonalenie umiejętności przywódczych: rozwijanie umiejętności decyzyjnych w warunkach presji, motywowanie zespołu w trudnych czasach;
- Technologie wspierające zarządzanie finansami: wykorzystanie nowoczesnych narzędzi i systemów do analizy danych finansowych, automatyzacja procesów księgowych i raportowania.
- Warunkiem dostępu do niniejszego priorytetu jest wykazanie, że posiadanie konkretnych umiejętności, wiedzy, które objęte są tematyką wnioskowanego szkolenia, jest powiązane z pracą wykonywaną przez osobę kierowaną na szkolenie.
- zgodność dofinansowanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok;
- zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego i regionalnego rynku pracy, w oparciu o sprawozdanie „Bezrobotni oraz wolne miejsca pracy i miejsca aktywizacji" w powiecie sokołowskim - za I i II półrocze 2023 r;
- koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku;
- posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego;
- w przypadku kursów - posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego (nr PKD);
- plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanych ze środków KFS;
- możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku, z uwzględnieniem przyznanych limitów.
Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu: 25 781-71-44, 603-530-586
Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy
w Sokołowie Podlaskim
/-/ Elżbieta Błońska