Jak założyć konto użytkownika w praca.gov.pl
Instrukcja elektronicznej rejestracji przez internet
Instrukcja złożenia wniosku o zorganizowanie stażu poprzez portal praca.gov.pl
Instrukcje i tutoriale
Instrukcja złożenia wniosku KFS poprzez portal praca.gov.pl
Poniżej przedstawione zostały podstawowe kroki przy składaniu wniosku KFS w formie elektronicznej poprzez portal praca.gov.pl.
Aby złożyć wniosek poprzez portal praca.gov.pl konieczne jest posiadanie konta na ww. portalu oraz Profilu Zaufanego lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Zapraszamy również do zapoznania się z instrukcjami Jak założyć Profil Zaufany i Jak założyć konto użytkownika w praca.gov.pl.
1. W Praca.gov.pl klikamy "Zaloguj się".
2. Logujemy się do portalu za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub Profilu Zaufanego.
3. Na górze strony klikamy na nazwę swojego profilu i wybieramy "Zmiana kontekstu".
4. Z listy wybieramy kontekst naszej organizacji.
5. Wybieramy "Usługi elektroniczne".
6. Następnie kolejno: "Wnioski o usługi i świadczenia z urzędu" -> "Wnioski pozostałe" -> "Wniosek o przyznanie środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) na finansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy (PSZ-KFS)".
7. Zaznaczamy "Wysłanie wniosku inicującego nową sprawę (nowy wniosek)" i klikamy Dalej.
8. W polu "Adresat" wpisujemy Powiatowy Urząd Pracy w Sokołowie Podlaskim.
9. Przed przejściem do kolejnego kroku należy zapoznać się z zamieszczoną informacją odnośnie załączników. Należy pobrać wszystkie wymienione druki. Należy je wypełnić, podpisać Profilem Zaufanym lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym i w dalszych krokach dołączyć do wniosku. Klikamy Dalej.
10. Jako forma kształcenia zaznaczamy "kursy, studia podyplmowe, egzaminy, badania lekarskie, ebezpieczenie" i klikamy Dalej.
11. Wypełniamy wszystkie pola oznaczone *.
Instrukcja złożenia wniosku o zorganizowanie stażu poprzez portal praca.gov.pl
Instrukcje
I nabór wniosków ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS)
NABÓR WNIOSKÓW ZE ŚRODKÓW
KRAJOWEGO FUNDUSZU SZKOLENIOWEGO
Powiatowy Urząd Pracy w Sokołowie Podlaskim uprzejmie informuje, że w dniach:
od 13 lutego 2025 r. do 28 lutego 2024 r.
będzie prowadził I nabór wniosków o przyznanie środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) na finansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy.
Wysokość dostępnych środków KFS: 1 141 253,98 zł
Wnioski składane poza wyznaczonym terminem nie będą podlegały rozpatrzeniu.
Nabór będzie powtarzany do wyczerpania ustalonego limitu środków KFS na 2025 r.
NIE DOPUSZCZA SIĘ FINANSOWANIA FORMY KSZTAŁCENIA ROZPOCZĘTEGO PRZED ZŁOŻENIEM WNIOSKU I PODPISANIEM UMOWY Z PRACODAWCĄ
Pracodawca planujący ubiegać się o środki KFS musi złożyć wniosek o sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) do Powiatowego Urzędu Pracy właściwego ze względu na siedzibę pracodawcy albo miejsce prowadzenia działalności.
Wniosek wraz z załącznikami może być złożony:
Środki będą przyznawane zgodnie z Zasadami finansowania kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) w 2025 r., z którymi pracodawca jest zobowiązany zapoznać się przed przystąpieniem do wypełniania wniosku.
Działania, które mogą być zrealizowane w ramach KFS:
UWAGA
Priorytetami Ministra ds. Pracy, wydatkowania środków KFS w 2025 r. są:
Priorytet 1: Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w zawodach określonych jako deficytowe na danym terenie tj. w powiecie czy województwie.
Priorytet 2: Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy.
Priorytet 3: Wsparcie kształcenia ustawicznego pracodawców i ich pracowników zgodnie z potrzebami szkoleniowymi, które pojawiły się na terenach dotkniętych przez powódź we wrześniu 2024 roku.
Priorytet 4: Poprawa zarządzania i komunikacji w firmie w oparciu o zasady przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi, rozwoju dialogu społecznego, partycypacji pracowniczej i wspierania integracji w miejscu pracy.
Priorytet 5: Promowanie i wspieranie zdrowia psychicznego oraz tworzenie przyjaznych środowisk pracy poprzez m.in. szkolenia z zakresu zarządzania wiekiem, radzenia sobie ze stresem, pozytywnej psychologii, dobrostanu psychicznego oraz budowania zdrowej i różnorodnej kultury organizacyjnej.
Priorytet 6: Wsparcie cudzoziemców, w szczególności w zakresie zdobywania wiedzy na temat polskiego prawa pracy i integracji tych osób na rynku pracy.
W ramach tego priorytetu mogą być finansowane szkolenia tylko dla cudzoziemców. Wśród specyficznych potrzeb pracowników cudzoziemskich wskazać można w szczególności:
Priorytet 7: Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji niezbędnych w sektorze usług zdrowotnych i opiekuńczych.
Dostęp do priorytetu ma każdy pracodawca posiadający PKD 2007 ujęty w Sekcji Q Polskiej Klasyfikacji Działalności lub kod PKD 2025 ujęty w Sekcji R Polskiej Klasyfikacji Działalności tj. Opieka zdrowotna i pomoc społeczna w działach 86 – Opieka zdrowotna,
87- Pomoc społeczna z zakwaterowaniem, 88 – Pomoc społeczna bez zakwaterowania. Pracodawca uzasadnia konieczność odbycia wnioskowanego kształcenia ustawicznego lub nabycia określonych umiejętności z zakresu usług zdrowotnych i opiekuńczych.
Priorytet 8: Rozwój umiejętności cyfrowych.
Pracodawcy zamierzający skorzystać z tego priorytetu powinni wykazać, że posiadanie konkretnych umiejętności cyfrowych, które objęte są tematyką wnioskowanego szkolenia, jest powiązane z pracą wykonywaną przez osobę kierowaną na szkolenie.
Priorytet 9: Wsparcie rozwoju umiejętności związanych z transformacją energetyczną.
Priorytet nr 9 adresowany jest do wszystkich pracodawców, którzy w jakikolwiek sposób chcą przyczynić się do realizacji założonych celów transformacji energetycznej np. przejścia z energetyki tradycyjnej, na przykład węglowej, do bardziej przyjaznych środowisku źródeł energii np. wiatraków czy farm fotowoltaicznych. Będą również mogły być finansowane szkolenia mające na celu rozwój tzw. zielonych kompetencji czyli zestawu umiejętności pozwalających na działania na rzecz zrównoważonego rozwoju. W ramach tego priorytetu mogą być finansowane również szkolenia w obszarze szeroko pojętej ekologii
Przy rozpatrywaniu wniosku uwzględnia się:
Zasady finansowania kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) w 2025 roku oraz pełna treść klauzuli informacyjnej zgodnie z art.13 ust.1 i 2 oraz art. 14 ust. 1 i 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO) dostępne są na stronie internetowej pod adresem www.sokolowpodlaski.praca.gov.pl.
Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu: 25 781 71 44, 603 530 586
Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy
w Sokołowie Podlaskim
/-/ Agata Ciach