
NABÓR WNIOSKÓW ZE ŚRODKÓW REZERWY
KRAJOWEGO FUNDUSZU SZKOLENIOWEGO
Powiatowy Urząd Pracy w Sokołowie Podlaskim uprzejmie informuje, że w dniach:
22 maja 2023 r. – 26 maja 2023 r. do godz. 16:00
będzie prowadził I nabór wniosków o sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy ze środków Rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS)
Wysokość dostępnych środków Rezerwy KFS: 30 080,00 zł
Wnioski składane poza wyznaczonym terminem nie będą podlegały rozpatrzeniu.
Nabór będzie powtarzany do wyczerpania ustalonego limitu środków na 2023 r.
22 maja 2023 r. – 26 maja 2023 r. do godz. 16:00
będzie prowadził I nabór wniosków o sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy ze środków Rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS)
Wysokość dostępnych środków Rezerwy KFS: 30 080,00 zł
Wnioski składane poza wyznaczonym terminem nie będą podlegały rozpatrzeniu.
Nabór będzie powtarzany do wyczerpania ustalonego limitu środków na 2023 r.
NIE DOPUSZCZA SIĘ FINANSOWANIA FORMY KSZTAŁCENIA ROZPOCZĘTEGO PRZED ZŁOŻENIEM WNIOSKU I PODPISANIEM UMOWY Z PRACODAWCĄ
Pracodawca planujący ubiegać się o środki z Rezerwy KFS musi złożyć wniosek o sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy ze środków Rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) do Powiatowego Urzędu Pracy właściwego ze względu na siedzibę pracodawcy albo miejsce prowadzenia działalności.
Wniosek wraz z załącznikami może być złożony:
- za pomocą platformy www.praca.gov.pl, wniosek oraz załączniki do wniosku powinny być opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem zaufanym elektronicznej platformy usług administracji publicznej. Podpis ten musi być złożony na wniosku oraz wszystkich załącznikach przez osobę umocowaną do reprezentowania pracodawcy;
- za pomocą platformy e-PUAP: https://epuap.gov.pl/, wniosek oraz załączniki do wniosku powinny być opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem zaufanym elektronicznej platformy usług administracji publicznej. Podpis ten musi być złożony przez osobę umocowaną do reprezentowania pracodawcy, na wniosku oraz wszystkich załącznikach;
- w formie papierowej – w godzinach pracy Urzędu, wniosek należy pozostawić w sekretariacie urzędu lub punkcie informacyjnym znajdującym się na parterze tut. urzędu. Podpis musi być złożony na wniosku oraz wszystkich załącznikach przez osobę umocowaną do reprezentowania pracodawcy.
Środki będą przyznawane zgodnie z Zasadami finansowania kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) w 2023 r., z którymi pracodawca jest zobowiązany zapoznać się przed przystąpieniem do wypełniania wniosku.
Działania, które mogą być zrealizowane w ramach KFS:
- kursy i studia podyplomowe realizowane z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą,
- egzaminy umożliwiające uzyskanie dyplomów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych,
- badania lekarskie i psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po ukończonym kształceniu,
- ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z podjętym kształceniem,
- określenie potrzeb pracodawcy w zakresie kształcenia ustawicznego w związku z ubieganiem się o sfinansowanie tego kształcenia ze środków KFS.
UWAGA:
Priorytetami Rady Rynku Pracy, wydatkowania środków KFS w 2023 r. są:
Priorytet A): Wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników Centrów Integracji Społecznej, Klubów Integracji Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Zakładów Aktywności Zawodowej, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych oraz pracowników zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego wskazanych na liście/rejestrze przedsiębiorstw społecznych prowadzonym przez MRiPS.
Pracodawcy zamierzający skorzystać z tego priorytetu powinni wykazać, że współfinansowane ze środków KFS działania zmierzające do podniesienia kompetencji pracowników związane są z ich zadaniami realizowanymi w CIS, KIS, WTZ, ZAZ, przedsiębiorstwie społecznym lub spółdzielni socjalnej.
Priorytet B): Wsparcie kształcenia ustawicznego osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności.
- Pracodawca musi udowodnić posiadanie przez kandydata na szkolenie orzeczenia o niepełnosprawności;
- Warunkiem skorzystania z dostępnych środków Rezerwy KFS jest dołączenie do wniosku oświadczenia pracodawcy, że potencjalny uczestnik szkolenia spełnia warunki dostępu do priorytetu (załącznik nr 5 do wniosku).
Priorytet C): Wsparcie kształcenia ustawicznego w obszarach/branżach kluczowych dla rozwoju powiatu/województwa wskazanych w dokumentach strategicznych/planach rozwoju.
Na podstawie aktualnego dokumentu pn.„Strategia Rozwoju Powiatu Sokołowskiego na lata 2016 – 2025" str. 117-129, uznano następujące obszary/branże wymagające wsparcia: przemysł, odnawialne źródła energii, przetwórstwo rolno-spożywcze, budownictwo, transport, turystyka i rekreacja oraz branża handlowo-usługowa. Powyższy dokument dostępny na stronie internetowej: https://samorzad.gov.pl/web/powiat-sokolowski/uchwala-nr-xii732015-rady-powiatu-sokolowskiego-z-dnia-21-grudnia-2015-r-w-sprawie-uchwalenia-strategii-rozwoju-powiatu-sokolowskiego-na-lata-2016-2025.
Priorytet D): Wsparcie kształcenia ustawicznego instruktorów praktycznej nauki zawodu bądź osób mających zamiar podjęcia się tego zajęcia, opiekunów praktyk zawodowych i opiekunów stażu uczniowskiego oraz szkoleń branżowych dla nauczycieli kształcenia zawodowego.
W ramach tego priorytetu środki KFS będą mogły sfinansować obowiązkowe szkolenia branżowe nauczycieli teoretycznych przedmiotów zawodowych i nauczycieli praktycznej nauki zawodu zatrudnionych w publicznych szkołach prowadzących kształcenie zawodowe oraz w publicznych placówkach kształcenia ustawicznego i w publicznych centrach kształcenia zawodowego – prowadzonych zarówno przez jednostki samorządu terytorialnego jak również przez osoby fizyczne i osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego. Priorytet ten pozwala również na skorzystanie z dofinansowania do różnych form kształcenia ustawicznego osób, którym powierzono obowiązki instruktorów praktycznej nauki zawodu lub deklarujących chęć podjęcia się takiego zajęcia, opiekunów praktyk zawodowych i opiekunów stażu uczniowskiego. Grupę tę stanowią pracodawcy lub pracownicy podmiotów przyjmujących uczniów na staż bądź osoby prowadzące indywidualne gospodarstwa rolne.
Priorytet E): Wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które mogą udokumentować wykonywanie przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej.
Wykaz prac w szczególnych warunkach stanowi załącznik nr 1, a prac o szczególnym charakterze - załącznik nr 2 do ustawy z dnia 19 grudnia 2008 roku o emeryturach pomostowych (Dz. U. z 2008 Nr 237, poz. 1656 z późn. zm.)
Przy rozpatrywaniu wniosku uwzględnia się:
- zgodność dofinansowanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok;
- zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego i regionalnego rynku pracy, w oparciu o „Analizę ofert pracy zgłaszanych przez pracodawców krajowych oraz informacji o wolnych miejscach pracy zamieszczonych w prasie i Internecie dla powiatu sokołowskiego w 2022 roku".
- koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku;
- posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego;
- w przypadku kursów - posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego (nr PKD);
- plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanych ze środków KFS;
- możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku, z uwzględnieniem przyznanych limitów.
Zasady finansowania kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) w 2023 r oraz Wniosek o sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy ze środków Rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) wraz z załącznikami można pobrać ze strony internetowej www.sokolowpodlaski.praca.gov.pl (strona 2).
Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu: 25 781-71-44, 603-530-586
Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy
w Sokołowie Podlaskim
/-/ Elżbieta Błońska
w Sokołowie Podlaskim
/-/ Elżbieta Błońska