Wypracowanie i pilotażowe wdrożenie modelu kompleksowej rehabilitacji umożliwiającej powrót do pracy

Print Drukuj
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w partnerstwie z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych i CIOP-PIB realizuje pilotażowo od 1. września 2019 roku nowy typ wsparcia dla osób, które z powodu pogorszenia się stanu zdrowia nie mogą wykonywać dotychczasowej pracy. Wsparcie finansowane jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach projektu: Wypracowanie i pilotażowe wdrożenie modelu kompleksowej rehabilitacji umożliwiającej powrót do pracy, w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

Projekt ma na celu przygotowanie i przetestowanie modelu rehabilitacji kompleksowej - nowego rozwiązania w polskim systemie zabezpieczenia społecznego mającego na celu ułatwienie powrotu do pracy osobom, które wskutek choroby lub doznanego urazu w różnych okresach życia utraciły zdolność do pracy w dotychczasowym zawodzie.

Jest to nowatorskie na gruncie polskim rozwiązanie, mające na celu podniesienie jakości i skuteczności rehabilitacji osób zagrożonych niepełnosprawnością lub już nią dotkniętych, tak aby mogły aktywnie uczestniczyć w życiu zawodowym i społecznym.

W efekcie realizacji projektu mają zostać opracowane:
• rekomendacje do systemowego wdrożenia modelu kompleksowej rehabilitacji;
• projekt zmian w ustawodawstwie, który zostanie przekazany odpowiednim instytucjom systemu zabezpieczenia społecznego;
• ocena skutków wprowadzenia modelu do systemu zabezpieczenia społecznego, w szczególności dotyczącej wpływu wprowadzenia modelu na sytuację osób z niepełnosprawnością.

Wsparcie jest realizowane w formie Ośrodków Rehabilitacji Kompleksowej, które powstały w Wągrowcu (woj. wielkopolskie), Ustroniu (woj. śląskie), Grębiszewie (woj. mazowieckie) oraz Nałęczowie (woj. lubelskie).

Na rehabilitację kompleksową składają się trzy moduły: zawodowy, psychospołeczny i medyczny, które są realizowane równolegle w jednym Ośrodku:

Moduł zawodowy, ułatwia wejście lub powrót na otwarty rynek pracy albo założenie działalności gospodarczej. W ramach tego modułu Uczestnik bierze udział w indywidualnych sesjach z doradcą zawodowym, warsztatach wsparcia w wejściu na rynek pracy, szkoleniu z obsługi komputera, szkoleniu zawodowym kończącym się egzaminem i wydaniem dyplomu potwierdzającego kwalifikacje.

Moduł psychospołeczny, ukierunkowany jest na wzmocnienie kompetencji społecznych i psychologicznych uczestników i ich rodzin.

Moduł medyczny, czyli działania mające na celu usprawnienie i poprawę stanu zdrowia poprzez spektrum zabiegów rehabilitacyjnych.

Całość działań w Ośrodku dostosowana jest do możliwości i potrzeb danej osoby, a przewidywany czas pobytu to około 4-5 miesięcy. Rezultatem udziału w Projekcie będzie podjęcie przez Uczestnika zatrudnienia na otwartym rynku pracy.

Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu: 25 781-71-38
 
Informacje o publikacji dokumentu